PREVENCIJA OVISNOSTI O INTERNETU I DRUŠTVENIM MREŽAMA

Autor: Administrator , 26. 4. 2024.

Ovisnost o društvenim mrežama sveprisutna je ne samo među djecom, nego i među odraslima. Potrebno je vidjeti i provjeriti je li baš svaka informacija s društvene mreže istinita. Sve što se jednom objavi na internetu, ostaje na internetu vječno.

Imamo primjer majke iz Osijeka kojoj se kćerka povjerila da ju netko zove na susret. Netko je objavio njezin broj mobitela i otvorio joj lažni profil na internetu. Majka je osobno razotkrila internetskog predatora, nastavila je pisati s profila svoje kćeri i kad ju je pozvao na susret pojavila se majka s policijom. Rizična ponašanja su dijeljenje lozinki profila i korisničkih računa, kao i dijeljenje osobnih informacija. Sve su ovo rizični faktori za doživljavanje nasilja.

Otprilike 8% djece ima u potpunosti nezaštićen profil na društvenim mrežama, a 34% djece dobije poziv na susret s nepoznatom osobom. Ovakve situacije je potrebno hitno prijaviti roditeljima i policiji. Sve obnažene fotografije zabranjeno je dijeliti, pogotovo kada je riječ o stvarnim osobama koje poznajemo.

U ovom području odgoja djece od prevelike je važnosti roditeljska uključenost, kao i praćenje aktivnosti djece od strane roditelja i postavljanje granica. Učenici su upoznati s osnovama sigurnosti i privatnosti na internetu, kao i što su to kibernetički napadi, na koji kako spriječiti krađu identiteta. Učenici su dobili savjete o sigurnom ponašanju na internetu.

Predstavljena je i aplikacija s posebnim namjenama Red button u kojoj anonimno mogu prijaviti bilo koju vrstu nasilja. Objašnjeno je što policija poduzima nakon zaprimanja prijave i dojave, kako se obavljaju razgovori s žrtvom i osiguravaju se dokazi. Učenici su na kraju postavljali pitanje policijskim službenicima o svemu što ih zanima iz ovoga područja.

« Svibanj 2024 »