Privlaka, Ivana Pavla II. 53

023/362-573

Nova e-mail adresa:

ured@os-privlaka.skole.hr

Potvrde učenika izdaju se u tajništvu škole radnim danom isključivo od 8 do 10 sati.

STRUČNO - RAZVOJNA SLUŽBA

Informacije stručnog suradnika - školskog psihologa na ovom linku:

NABAVA UDŽBENIKA I NASTAVNIH MATERIJALA

ZA ŠKOLSKU GODINU 2023./2024.

U idućoj školskoj godini udžbenike iz svih obaveznih i izbornih predmeta nabavlja škola sredstvima iz državnog proračuna.

Sav ostali nastavni materijal: radne bilježnice, atlase, mape za likovni, radne kutije za fiziku i tehničku kulturu nabavlja Općina Privlaka za učenike svih razreda osnovne škole s područja Privlake.

S obzirom da sva djeca dobivaju i iduće godine besplatno sav nastavni materijal, molim da se svi odgovorno odnose i čuvaju dobivene udžbenike.

U prilogu spisak udžbenika.

Terenska nastava - Terapijska zajednica "Cenacolo"

Autor: Administrator , 13. 5. 2015.

Učenici 7. razreda naše škole posjetili su 30. Travnja Terapijsku zajednicu Cenacolo u Jankolovici kraj Biograda.

Cilj terenske nastave bio je razvijati sposobnost za osobni društveni angažman i odgovorno sudjelovanje u životu društva.

Zadaci terenske nastave bili su:

- na temelju posjeta zajednici Cenacolo spoznati važnost kritičke prosudbe različitih ponuda društva te zauzeti vlastiti stav i odgovornost

- razvijati solidarnost kao etičku vrednotu s naglašenim humanitarnim karakterom

- potaknuti učenike na stvaranje kvalitetnih odnosa unutar odgojno-obrazovne skupine

Bila je to poludnevna višepredmetna terenska nastava kojoj su bili voditelji Iva Lilić Pekas (vjeroučiteljica), Tanja Čavka (učiteljica biologije) i Sandra Erčić (učiteljica kemije)

Iz edukativnog filma koji su učenici pogledali dolaskom u Zajednicu saznali su kada, gdje, kako i zašto je osnovana prva ovakva Zajednica.

Zajednica Cenacolo je kršćansko udruženje koje prihvaća izgubljene mlade ljude, nezadovoljne, zbunjene, očajne, one koji žele pronaći sami sebe, radost te smisao života. Zajednica se rodila 1983., a osnovala ju je časna sestra Elvira Petrozzi. Zajednica je počela iz jedne trošne i razrušene kuće u općini Saluzzo u Italiji, a danas broji 60-ak kuća diljem svijeta (Italija, Hrvatska, Slovenija, Poljska, Francuska, Bosna i Hercegovina, Irska, Engleska, Rusija, Austrija, SAD, Brazil, Meksiko, Argentina, Peru). Zadnjih godina, Zajednica je otvorila bratovštine u Južnoj Americi u kojoj misionari (članovi zajednice) žive i rade najčešće odvodeći napuštenu djecu s ulice, pružajući im tako priliku za normalan život i razvoj. Danas zajednica broji preko dvije i pol tisuće momaka i djevojaka.

U Hrvatskoj trenutno postoji 7 kuća za momke i jedna za djevojke:
VRBOVEC: zajednica Sv. Vinko-muška kuća, zajednica Marija majka života- ženska kuća ŠARENGRAD: zajednica Sveti Petar i Pavao
VARAŽDIN: zajednica Sv. Josip Radnik
ŠIŠINEC: zajednica Sv. Marta
NOVIGRAD: zajednica Grad Radosti
BIOGRAD: zajednica Sv. Nikola
UGLJANE: zajednica Gospa od Zdravlja

Trajanje programa u zajednici: od 3 do 5 godina

Radni dan u zajednici započinje oko 5:00 sati okupljanjem i molitvom u kapelici, a s radnim aktivnostima se završava oko 18:00 sati ovisno o ljetnom ili zimskom periodu. Program u zajednici je vjerski usmjeren i snažno oslonjen na katoličku crkvu, te su vjerske aktivnosti sastavni dio programa i jedan od njegovih glavnih sadržaja.  Kriteriji ulaska u zajednicu: Potrebna je snažna volja ovisnika da uđe u zajednicu i  potvrda osobnog liječnika da ne boluje od zarazne, duševne ili neke druge bolesti.

Nakon filma učenici su razgledali zajednicu i u kapelici Zajednice prisustvovali svjedočanstvu dvojice bivših ovisnika koji su iskreno progovorili o svom životnom putu koji ih je odveo u pakao droge, o uzrocima, posljedicama i putu oporavka.

Kratki odmor učenici su proveli igrajući nogomet sa štićenicima zajednice nakon čega smo bili počašćeni pizzama i sokom.

Edukativni karakter nastave bio je:

- interdisciplinarno povezivanje sadržaja različitih predmeta – brže i lakše učenje
- učenici sudjeluju na predavanju bivših ovisnika,  tj. slušaju njihova osobna iskustva te iskustvo života i suživota u zajednici
- učenici zajedno s bivšim ovisnicima sudjeluju u Križnom putu
- učenici postaju kritički svjesni ozbiljnosti ovisnosti
- učenici uče otkrivanjem u neposrednoj životnoj stvarnosti

Ostale slike pogledajte u fotogaleriji.