UČITAJ NASLJEĐE

Autor: Administrator , 21. 11. 2018.

U povodu Mjeseca hrvatske knjige od 15. listopada do 15 studenog te godine Europske kulturne baštine održan je projekt Učitaj nasljeđe u suradnji s učiteljicama Marinom Diklić- Matešić, Ivom Lilić-Pekas i knjižničarkom Marijanom Jurjević.

Održane su radionice i susreti s učenicima OŠ Privlaka i DV Sabunić. Sve je započelo s učenicima petih i sedmih razreda koji su kreativno  izrađivali glagoljička slova kolažem, pijeskom i školjkama nakon odslušanog predavanja učiteljice Marine Diklić- Matešić. Učenici šestih razreda ostali su oduševljeni posjetom Danijele Deković iz Udruge glagoljaša Zadar koja im je pričala o povijesti  glagoljice, a nakon toga su ocrtavali majice i torbe s raznolikom motivima glagoljice. Isto tako svi učenici od 5.-8. razreda sudjelovali su u izradi straničnika ukrašenih glagoljičnim slovima na starom papiru.
U posjet je došao i DV Sabunić (predškolci), u knjižnici se čitala priča o nastanku glagoljice te održala radionica pisanja tintom i perom. Također,  susret se preslikao i u prostorijama vrtića gdje se čitala priča, igrao glagoljični memory, crtala slova i odgonetale riječi na glagoljici.
Učenici 4. razreda s učiteljicom Zorenijom Malvoni sudjelovali su pri projektu Gradske knjižnice Zadar- Baština online skupljajući podatke i slike o Privlaci  (najstariji spomenik) i audio zapise privlačkog govora i pjesme.  Projekt će biti postavljen na stranicama Gradske knjižnice Zadar.
U susretu kod učenika 2. i 3 razreda OŠ Privlaka  sa njihovim učiteljicama Jadrankom Begonja i Ninom Lovrin održala se radionica  u kojoj je ispričana priča Fantastične leteće knjige g. Morrisa Lessmorea. Priču su ispričale učenice 6. b razreda Gabriela Martinović i Anea Šimunović. Nakon toga učenici su dobili zadatak da sami smisle kratku priču inspiriranu knjigama i knjižnicama.
Za kraj učenici 1. razreda sa učiteljicom Elizabetom Carić imali su prvi posjet školskoj knjižnici. Srdačno su ih dočekali učenici 3. razreda koji su im održali igrokaz Od korice do police, zatim smo pričali o knjižnicama, knjigama i pravilima ponašanja te završili prekrasnim crtežima. Posjet smo završili odlaskom u Bibliobus GKZD, gdje su svi prvaši dobili besplatan cjelogodišnji upis i podigli svoje prve knjige.

Ostale slike možete pogledati u fotogaleriji.